PWSBIA | Sztuczna inteligencja kontra cukrzyca
21 stycznia 2019
Czy wiesz, że...

Cukrzyca jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Wraz z nią wzrasta odsetek osób chorych na retinopatię cukrzycową, która jest główną przyczyną utraty wzroku. Czy sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym diagnozowaniu chorych?

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej na cukrzycę choruje w Polsce  prawie 3 miliony osób (dane z 2014 roku). W Stanach Zjednoczonych ponad 50% Amerykanów z cukrzycą nie przeprowadza corocznych badań u okulisty bądź optometrysty. W Polsce 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty. Z kolei dane z Afryki Subsaharyjskiej są jeszcze bardziej przygnębiające – w badaniu z 2012 roku stwierdzono, że w kraju przypada mniej niż trzech okulistów na milion osób. Czy sztuczna inteligencja może w jakiś sposób przyczynić się do wzrostu efektywności badań i zautomatyzowania procesu diagnozowania?

Sztuczna inteligencja stawia diagnozę

W Iowa City doszło do przełomu – po raz pierwszy algorytm sztucznej inteligencji wykonał analizę siatkówki oka, a następnie postawił diagnozę pacjentowi. Co ważne, badanie zostało wykonane w ramach kontrolnej wizyty u diabetologa, a nie u okulisty, ponieważ ubezpieczenie pacjenta pokrywało tego typu badanie tylko raz na dwa lata.

W czerwcu University of Iowa Health Care stało się pierwszą na Świecie placówką opieki zdrowotnej, gdzie testuje się IDx-Dr. Algorytm sztucznej inteligencji przebadał i postanowił diagnozę sześćdziesięciu pacjentom. System został wcześniej wytrenowany na bazie danych zawierającej milion zdjęć chorej i zdrowej siatkówki oka.

Podobnego typu rozwiązania wprowadza się już w Chinach (Ping An Good Doctor), gdzie sztuczna inteligencja pomaga w diagnozowaniu pacjentów z obszarów wiejskich, ale także w Afryce (MobileODT) – tam z kolei AI pomaga we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy.

Korzyści płynące z rozwiązania

Prognozuje się, że tego typu rozwiązania mogą znacznie obniżyć koszty opieki zdrowotnej i podnieść skuteczność wykrywania różnego typu schorzeń. Choć sztuczna inteligencja w służbie zdrowia dopiero raczkuje, to każde tego typu rozwiązania zastosowane na lokalną, a potem masową skalę, mogą trwale poprawić los zarówno ludzi wykluczonych i bez dostępu do kosztownej opieki zdrowotnej, jak i wspomóc wczesne wykrywanie chorób, a tym samym ocalić wiele ludzkich istnień, bez względu na ich status społeczny.

Źródło: qz.com

https://aibusiness.pl/sztuczna-inteligencja-kontra-cukrzyca/

Kontakt

Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych,
Komputerowych i Medycznych

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@pwsbia.edu.pl

Copyright © 2019 - PWSBiA