PWSBIA | Xenoboty - żywe, samoleczące się roboty
20 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Amerykańscy badacze stworzyli pierwsze żywe roboty - Xenoboty. Pełzają, pływają i mogą przetrwać długie tygodnie bez pożywienia. Naukowcy widzą ich zastosowanie w ekologii i medycynie.

Xenoboty powstały na bazie komórek macierzystych pobranych z embrionu żaby szponiastej, występującej na południu Afryki. Żywe roboty mogą pełzać, pływać, posiadają zdolność samoleczenia i potrafią przetrwać wiele tygodni bez pożywienia. Przez badaczy zostały określone jako żywe, programowalne organizmy, które wymykają się tradycyjnym definicjom robota oraz zwierzęcia. Napędzane są przez spontanicznie kurczące i rozszerzające się komórki serca i gromadzą w sobie wystarczająco dużo energii by przeżyć od 7 do 10 dni. Przewagą „biologicznych robotów” jest to, że podobnie jak tradycyjne mogą zostać zaprogramowane do osiągania określonego celu, ale po wykonaniu swojego zadania ulegają naturalnemu rozkładowi.

Zdaniem ich twórców, naukowców z University of Vermont oraz Tufts University, w przyszłości xenoboty mogą zostać wykorzystane w ekologii np. do rozkładania plastiku w oceanach oraz toksycznych substancji, oraz medycynie w precyzyjnym dostarczaniu leków do wybranych miejsc w organizmie czy pozbywania się złogów w naczyniach krwionośnych.

https://www.medexpress.pl/xenoboty-zywe-samoleczace-sie-roboty/76025?utm_sou
 
 

Kontakt

Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych,
Komputerowych i Medycznych

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@pwsbia.edu.pl

Copyright © 2019 - PWSBiA